Dotacjedla przedsiębiorstw
Aktualnie najwięcej środków jest przeznaczanych na 3 rodzaje projektów:
- badawczo-rozwojowe
- promocja produktów i usług (w tym eksport)
- projekty na design
Działania badawczo-rozwojowe to w chwili obecnej projekty, na które można otrzymać aż do 80% dofinansowania, w zależności od regionu, wielkości przedsiębiorstwa i prowadzonych działań.
Są to projekty, których realizacja pozwala na opracowanie i wdrożenie do działalności gospodarczej i/lub na rynek nowych, dotychczas niestosowanych rozwiązań. Mają one na celu zwiększyć innowacyjność oraz konkurencyjność przedsiębiorstwa, jak również pozytywnie przyczynić się do rozwoju rynku poprzez zdobywanie nowej wiedzy.
W ramach konkursu można sfinansować m.in. koszty zaangażowania kadry badawczej, amortyzacji niezbędnego wyposażenia czy koszty przeprowadzenia procedury patentowej.
Dotacje na promocję produktów i usług przeznaczone są dla przedsiębiorców, którzy mają produkt lub usługę, które chcą promować na rynkach zagranicznych. Poziom dofinansowania, w zależności od regionu i wielkości przedsiębiorstwa może wynosić do 80%.
W ramach dotacji można sfinansować udział w krajowych i zagranicznych międzynarodowych targach i wystawach w charakterze wystawcy oraz organizację wyjazdowych i przyjazdowych wizyt studyjnych związanych z targami i wystawami poza granicami kraju, jak również udział w międzynarodowych targach poza granicami targów w charakterze odwiedzających. Ponadto dotacja może obejmować usługi doradcze w zakresie podejmowania i rozwijania działalności eksportowej (m.in. koszty kampanii marketingowych i reklamowych, wsparcie prawne procesu negocjacji i zawierania kontraktów).
Projekty z zakresu designu mają na celu podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstwa. Pozwalają na zaangażowanie zespołu profesjonalnych projektantów w działania zmierzające do wytworzenia produktu wzorniczego, którego funkcjonalność i wygląd (design) będą się wyróżniać na tle produktów obecnie dostępnych na rynku. Chodzi nie o stworzenie zupełnie nowego produktu, a raczej o produktu o nowych cechach funkcjonalnych i jakościowych.
W ramach projektów można dofinansować takie działania jak usługi dotyczące profesjonalnego procesu wzorniczego (m.in. usługi przygotowania strategii opracowania nowego projektu wzorniczego, usługi prototypowania i testów, usługi doradcze w zakresie wdrożenia produktu) oraz realizację inwestycji, w tym m.in. zakup środków trwałych służących wdrożenia produktu czy koszty przeprowadzenia procedury patentowej.
Dofinansowanie na tego typu projekty może sięgać do 85% - w zależności od regionu i wielkości przedsiębiorstwa.